Poniedziałek,  25 marca 2019, Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy    
Policja ostrzega - ostrożnie z fajerwerkami!
28/12/2018

Czas Sylwestra i Nowego Roku, to okres, kiedy wielu z nas kupuje petardy, sztuczne ognie i inne fajerwerki. Ale oprócz radości związanej ze świętowaniem, niekiedy dochodzi do  nieszczęśliwych wypadków. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem materiały pirotechniczne mogą zakupić tylko osoby, które ukończyły 18 lat.

Dlatego też w  trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, przypominamy podstawowe zasady, którymi należy kierować się podczas korzystania z wyrobów pirotechnicznych:

  • nie kupuj petard niewiadomego pochodzenia,
  • zakupione petardy powinny mieć polski atest oraz instrukcję w języku polskim, na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,
  •   używaj środków pirotechnicznych po dokładnym zapoznaniu się z załączoną instrukcją,
  •   pamiętaj materiały pirotechniczne nie powinny być używane przez dzieci,
  •   informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom,
  •   przestrzegaj zakazu stosowania fajerwerków wewnątrz pomieszczeń,
  • nie używaj fajerwerków w grupie osób i w miejscach publicznych, w których mogą one spowodować inne zagrożenia np. pożar.

Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wykonywania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, mówi:

- art. 36 - sprzedaż materiałów pirotechnicznych bez koncesji zagrożona jest karą od roku do 10 lat więzienia
- art. 37 - sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do 2 lat.


Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego ? w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody.
Używanie wyrobów pirotechnicznych w ciągu całego roku, z wyjątkiem  dni wyznaczonych przez uchwały rad gmin lub miast jest wykroczeniem określonym w artykule 54 kodeksu wykroczeń, w którym czytamy, że:
?Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.?

W wyjątkowych sytuacjach używanie fajerwerków może zostać zakwalifikowane jako zakłócenie spokoju i porządku publicznego czyli jako wykroczenie z artykułu 51 kodeksu wykroczeń, za które grozić może kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

 


Każdorazowo Policja będzie reagowała na informacje przekazywane przez mieszkańców o fakcie  sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim.
Apelujemy o rozsądek i rozwagę w obchodzeniu się z fajerwerkami !!!!


asp. szt. Marcin Krasucki
oficer prasowy KPP Radziejów
695880193
542318415
7537215
email marcin.krasucki@bg.policja.gov.pl
 

   ©2005 Urząd Gminy Osięciny