Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 21.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 i 400 W dniu 23.09.2020  w godz. 8.00-11.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców...

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 15.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 Informacje o wyłączeniach w dostawie energii elektrycznej można śledzić na bieżąco klikając w logo ENERGA...

Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach /2

  Bydgoszcz, 20.08. 2020 r. CZK.6335.1.104.2020 Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach/2   Zjawisko: upały Stopień zagrożenia: 2 Obszar: dotyczy wszystkich powiatów. Ważność: od godz. 11:00 dnia 21.08.2020 do godz. 18:00 dnia 22.08.2020  Przebieg: Prognozuje się upały....

więcej komunikatów »

1967-03-21

Maj 27, 2020

Ks. Stanisław Anzorge do parafii Osięciny przyszedł 25 maja 1962 r. Już 15 października 1962 r. w parafii odbyło się uroczyste poświęcenie obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Staraniem ks. Anzorge została odbudowana wieża kościelna, która runęła w dniu 20 lutego 1959 r. po przebudowie i podwyższeniu. Odbudowana została w kształcie i wysokości przypominająca pierwotną przed podwyższeniem. Został zbudowany również nowy chór, a na nim zamontowane nowe, dwunastogłosowe organy, które wykonał Bronisław Komorowski z Włocławka.

W dniu 21 marca 1967 r. w Wielki Wtorek ks. Stanisław Anzorge jadąc bryczką do chorego do Borucinka uległ tragicznemu wypadkowi. Powożący bryczką nie opanował koni, które poniosły, w skutek czego bryczka stoczyła się w głęboki rów. Ks. Anzorge uderzony jakąś wystającą częścią bryczki poniósł śmierć na miejscu. W miejscu wypadku, w Borucinku postawiony jest krzyż upamiętniający to tragiczne wydarzenie. Pogrzeb odbył się w Wielki Piątek. Wzięli w nim udział księża z pobliskich parafii z ks. Ordynariuszem Antonim Pawłowskim na czele. Prawie wszyscy parafianie wzięli udział w pogrzebie. Ks. Anzorge został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Ks. Stanisław Anzorge urodził się 28 października 1909 r. w Częstochowie. Rodzicami jego byli: Tadeusz i Emilia małżonkowie Anzorge. Najpierw był kapłanem diecezji częstochowskiej a dopiero po 1945 r. w diecezji włocławskiej. W latach 1945 – 1951 – (?), w latach 1951 – 1955 był proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Grabkowie, w latach 1955 – 1958 był administratorem parafii św. Jana we Włocławku, w okresie od 20 kwietnia 1958 r. do 1 grudnia 1959 r. był pierwszym proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, w latach 1959 – 1962 był proboszczem parafii św. Urszuli w Kowalu i w okresie od 25 maja 1962 r. do 21 marca 1967 r. był proboszczem parafii Opieki Matki Bożej w Osięcinach.


 

Źródło:

xxx – Parafia Opieki Matki Bożej w Osięcinach, Kronika Parafii Osięciny.

xxx – J. Cybertowicz, Kościół w Osięcinach, Zeszyty Historyczno – Literackie, z. 2, Osięciny, październik 1994. (Tekst i zdjęcie)

xxx – Ład Boży, Nr 6/93, s. 7

xxx – USC, Urząd Gminy Osięciny, Akt zgonu 27/1967.

xxx – Studia Włocławskie 10(2007), Krzysztof Optołowicz, Z dziejów Parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. s. 356, 362 – 363.

 

Jan Cybertowicz

 

 


Opis fotografii:

Ks. Stanisław Anzorge.