Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 19.01.2021: w godz. 9.00 - 11.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej PILICHOWO 1, SZALONKI 1,2,3,4,5, Wiatraki, LEONOWO 1,2, BODZANÓWEK 1,2, WŁODZIMIERKA 1, KOŚCIELNA WIEŚ 5,7,8,9 w godz. 12:00 -...

więcej komunikatów »

2002-05-12

Maj 27, 2020

W dniu 12 maja 2002 r. jednostka OSP Ruszki obchodziła uroczystość 90-lecia istnienia. W dniu tym odbyło się poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru oraz poświęcenie i przekazanie samochodu pożarniczego Magirus zakupionego dla OSP Ruszki przez samorząd Gminy Osięciny. Uroczystość w OSP Ruszki połączona była z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

 


Źródło:

xxx – Dokumentacja bieżąca Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Osięcinach.

 


Jan Cybertowicz

 

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ:
Share on Facebook
Facebook