Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 21.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 i 400 W dniu 23.09.2020  w godz. 8.00-11.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców...

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 15.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 Informacje o wyłączeniach w dostawie energii elektrycznej można śledzić na bieżąco klikając w logo ENERGA...

Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach /2

  Bydgoszcz, 20.08. 2020 r. CZK.6335.1.104.2020 Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach/2   Zjawisko: upały Stopień zagrożenia: 2 Obszar: dotyczy wszystkich powiatów. Ważność: od godz. 11:00 dnia 21.08.2020 do godz. 18:00 dnia 22.08.2020  Przebieg: Prognozuje się upały....

więcej komunikatów »

2005-03-25

Maj 27, 2020

Ks. Andrzej Gola urodził się 12 maja 1915 r. we wsi Marszałki k/Turawy pod Opolem, parafia Kotórz Wielki. Był synem Józefa i Berty z d. Leś. W wieku 6 lat poszedł do Szkoły Podstawowej w Turawie, ukończył osiem klas i dwa lata nauki dokształcającej. Po kl. X pracował dorywczo jako robotnik. W wieku 19 lat wstąpił do Misjonarzy Św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim i był tam od 1934 do 1936 r. zaliczając w seminarium trzy klasy szkoły średniej. Następnie skierowany został do Wielunia (1936-1938) gdzie uzyskał maturę. Po maturze skierowany został do Górki Klasztornej w celu odbycia nowicjatu, gdzie przebywał do wybuch II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1950 r. z rąk bp Karola Radońskiego. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Kościelna Wieś (1950-1952), Piotrków Kujawski (1952-1953), Osięciny – administrator parafii wspólnie z ks. Adolfem Reiserem od 26 maja 1953 r. do 23 grudnia 1953 r., Włocławek – parafia św. Stanisława (1953-1954), Kawnice (1954), po czterech latach pracy wikariuszowskiej został proboszczem w parafii Koszuty (1954-1960), a następnie w parafii Straszewo (1960-1992). W 1981 r. został odznaczony przywilejem używania rokiety i mantoletu. Po przejściu na emeryturę pozostał w parafii Straszewo.

Zmarł 25 marca 2005 r. Zgodnie z jego wolą, spoczął na cmentarzu parafialnym w Straszewie przed kaplicą.

 


Źródła:


xxx – Parafia Opieki Matki Bożej w Osięcinach, Kronika Parafii Osięciny.

 

Jan Cybertowicz

 

 

Opis fotografii:

Osięciny. Boże Ciało – 4 czerwiec 1953 r. Przy ołtarzu ks. Andrzej Gola. Zdjęcie ze zbiorów Blandyny i Jana Wesołowskich z Osięcin.

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ:
Share on Facebook
Facebook