Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1938-05-03

Maj 27, 2020

W 1938 r. w Osięcinach bardzo uroczyście było obchodzone Święto 3 Maja. O godz. 10:00 odbyła się uroczysta Msza św. w kościele parafialnym, którą odprawił i podniosłe kazanie wygłosił ks. kan. Wincenty Matuszewski. Po nabożeństwie uformował się długi pochód do defilady, która odbyła się przed gmachem urzędu gminnego. Defiladę odebrał Komitet Organizacyjny w składzie: kurator Fundacji Dobroczynnej K. i J. hr. Skarbków – Edward Marylski, kierownik szkoły w Osięcinach – Walenty Olszewski, dr Feliks Stanisław Presser, prezes “Sokoła” – mgr Teofil Ossowski, wójt gminy – Franciszek Wojtasik i komendant posterunku Policji Państwowej w Osięcinach przodownik Józef Ekiert. W defiladzie wzięły udział wszystkie organizacje i szkoły. Defiladę, na czele której kroczyła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Osięcin prowadził naczelnik OSP Stanisław Skonieczny. Po defiladzie odbyły się zawody sportowe w biegu na 2000, 3000 i 5000 metrów. Zwycięzcą w biegu na 2000 m. został uczeń 7 klasy Szkoły Powszechnej w Osięcinach Izydorski. W biegu na 3000 m. zwycięzcą był p. Pikulski reprezentujący Związek Strzelecki a w biegu na 5000 m. pierwsze miejsce zajął p. Głodkowski reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną w Osięcinach. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali zegarki, a następnych miejsc dyplomy. Szkoła z Osięcin otrzymała piękną statuetkę. Nagrody zwycięzcom wręczył urzędnik gminy Włodzimierz Kokorzycki.


 

Źródło:

xxx – Dziennik Kujawski, Nr 105 z dnia 8 maja 1938 r.


 

Jan Cybertowicz

Skip to content