Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

1945-01-17

Maj 27, 2020

W nocy z środy na czwartek (17/18 stycznia 1945 r.) Niemcy ogłosili w Osięcinach powszechną ewakuację. Uzbrojony sołtys Krauze stukał w nocy do wszystkich okien i ogłaszał: „Ewakuacja, kto nie wyjedzie będzie zastrzelony”. Do przeprowadzenia ewakuacji zostały wyznaczone wozy konne z okolicznych gospodarstw rolnych. Wydano wszystkim trochę żywności na drogę (chleb, cukier, margarynę, pasztetówkę) bez kartek. Do ewakuowania się zmuszeni zostali również Polacy. Rano w czwartek (18 stycznia) okazało się, że podwód zabrakło nawet dla Niemców, którzy mieli pierwszeństwo w ewakuacji. Ewakuacja trwała więc także od samego rana dnia następnego – w piątek i trwała w bardzo trudnych warunkach. Przede wszystkim było ogromne zdenerwowanie wśród Niemców i strach wśród Polaków, którzy przeżywszy piekło wojny znowu musieli iść w nieznane. Mimo więc energicznych zabiegów burmistrza Thiede i innych Niemców wielu Polaków ukryło się i nie opuściło swoich domów. Ewakuację utrudniały również panujące wtedy duże mrozy.

Źródła:
xxx – S. Górecki, Osięciny, styczeń 1945, Zeszyty Historyczno – Literackie, z. 4, Osięciny 1995, s. 14-15.


Jan Cybertowicz

Skip to content