Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1960-12-22

Maj 27, 2020

Na początku 1959 r. Zarząd Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska” w Osięcinach podjął decyzję budowy sklepu w Kościelnej Wsi oraz ogrodzenia spędu. Sklep w Kościelnej Wsi o powierzchni 195 m2, nazwany “Wiejskim Domem Towarowym”, został oddany do użytku 22 grudnia 1960 r. Na kierownika sklepu spożywczego zatrudniono Barbarę Lisotę a na kierownika sklepu gospodarstwa domowego i żelaznego Józefa Filipiaka. Z ogrodzenia spędu zrezygnowano na rzecz ogrodzenia wszystkich obiektów Spółdzielni.

 

Źródło:

xxx – Materiały archiwalne i bieżąca dokumentacja Spółdzielni “Jutrzenka”.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content