Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

1962-05-24

Maj 27, 2020

W 1958 r. proboszczem w Osięcinach został ks. Marian Sujkowski. W rok później runęła niedawno zbudowana wieża kościelna. Cale szczęście, że stało się to w nocy, więc nie było żadnych ofiar. Kościół mocno ucierpiał. Dach i chór został całkowicie zniszczony. Ściany trochę się zarysowały. Ks. proboszcz przystąpił do odbudowy kościoła, który przy ofiarnej pomocy parafian został dość szybko odbudowany. Została również założona posadzka z terakoty. Przez czas odbudowy nabożeństwa odbywały się w salce katechetycznej. Po odbudowie kościoła przystąpiono do budowy wieży. Tej pracy ks. Sujkowski już nie dokończył, bowiem w dniu 24 maja 1962 r. odszedł do Kowala.

 

Źródło:

xxx – Parafia Opieki Matki Bożej w Osięcinach, Kronika Parafii Osięciny. (Informacja i zdjęcie)

 

Jan Cybertowicz

 

 

Opis fotografii:

01. Ks. Marian Sujkowski z pielgrzymami na Jasnej Górze.

 

Skip to content