Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1964-03-19

Maj 27, 2020

Postój taksówek TAXI w Osięcinach został uruchomiony 19 marca 1964 r. Pierwszym taksówkarzem był Mieczysław Staniszewski z numerem bocznym 1. Po około dwóch latach doszedł Tadeusz Gajewski z nr bocznym 2. Potem kolejno dochodzili Władysław Kletkiewicz z numerem bocznym 3, Henryk Benedekciński z numerem bocznym 4 i Leszek Dąbrowski z numerem bocznym 5. Postój taksówek z 5 taksówkami funkcjonował dość długi czas przy skwerku prawie dokładnie na przeciw ówczesnej restauracji Stefana Rogalskiego a obecnie sklepu Sławomira Staniszewskiego. Mieczysław Staniszewski od 1964 r. na postoju taksówek jeździł Warszawą starego typu zwaną “garbus” a potem Warszawą ze zmodernizowanym tyłem i kolejno Wołgą i Fiatem 125P. Po pewnym czasie postój taksówek został przeniesiony na druga stronę skwerku naprzeciw budynku przedwojennej Publicznej Szkoły Powszechnej w Osięcinach a obecnie domu mieszkalnego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie wikariatki. W tym miejscu postój “TAXI” był dość długi czas, aż do rozwiązania. Ilość taksówek systematycznie się zwiększała, aż w pewnym momencie, na krótki zresztą czas liczba ich wynosiła 13 sztuk.

 


Źródła:

xxx – Informacja Mieczysława Staniszewskiego z dnia 14 stycznia 2009 r, ( w posiadaniu autora), (Załączone zdjęcia pochodzą ze zbiorów Mieczysława Staniszewskiego).

 

Jan Cybertowicz

 


Opis fotografii:
1. Mieczysław Staniszewski z pierwszą swoją taksówką Warszawa (garbus).2. Mieczysław Staniszewski przy Gminie w Osięcinach ze swoją taksówką Warszawa ze zmodernizowanym tyłem. Na dachu zamontowany jest już podświetlany napis “TAXI”.


Skip to content