Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1985-02-01

Maj 27, 2020

1 luty 1985 r.
Od 1 lutego 1985 r. przy POHZ Osięciny (poprzednio PGR) zaczęła działać Przychodnia Międzyzakładowa w ramach Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych we Włocławku. Przychodnia została uruchomiona, po odpowiednim przystosowaniu, w domu po p. Brajczewskich. Kierownikiem jej został dr Bogusław Przybyłowski.

Źródła:
xxx – Informacja Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zespół Lekarski” s.c. w Osięcinach z dnia 23 listopada 2005 r.


Jan Cybertowicz

Skip to content