Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1990-09-01

Maj 27, 2020

Od dnia 1 września 1999 r.   obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi  przyjęła  Elwira Kłosowska. W roku szkolnym 1999/2000 do szkoły uczęszczało 155 uczniów i 13 dzieci do oddziałów przedszkolnych. Kadra pedagogiczna składała się z nauczycieli: Elwira Kłosowska – dyrektor szkoły, Elżbieta Czapska, Joanna Wasielewska, Wanda Ciesielska, mgr Sylwia Ignaczak, mgr Aleksandra Wiśniewska, mgr Zuzanna Lach, Małgorzata Ziemecka, mgr Marianna Nowak,  Lucyna Ziętara, mgr Marianna Kaniewska i Artur Żywica. 

W dniu 23 czerwca 2000 r. odbyło się bardzo uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wtedy to po raz ostatni zgodnie z nową organizacją oświaty szkołę żegnali ośmioklasiści.

 

Źródła:

xxx – Kronika Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi. (Tekst i zdjęcie)

 

Jan Cybertowicz

 

Opis fotografii:

Zakończenie roku szkolnego VIII klasy Sz. P. w Kościelnej Wsi w dniu 23 czerwca 2000 r. Jest to ostatnia ósma klasa w historii szkoły, ponieważ zgodnie z nowym systemem oświaty nauka w szkole podstawowej będzie się kończyć na szóstej klasie. Na zdjęciu w drugim rzędzie, druga od lewej dyrektor  Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi Elwira Kłosowska.

Skip to content