Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 21.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 i 400 W dniu 23.09.2020  w godz. 8.00-11.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców...

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 15.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 Informacje o wyłączeniach w dostawie energii elektrycznej można śledzić na bieżąco klikając w logo ENERGA...

Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach /2

  Bydgoszcz, 20.08. 2020 r. CZK.6335.1.104.2020 Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach/2   Zjawisko: upały Stopień zagrożenia: 2 Obszar: dotyczy wszystkich powiatów. Ważność: od godz. 11:00 dnia 21.08.2020 do godz. 18:00 dnia 22.08.2020  Przebieg: Prognozuje się upały....

więcej komunikatów »

1932-05-27

Maj 27, 2020

W dniu 27 maja 1932 r. zmarł Antoni Ostoja Marylski-Łuszczewski, drugi Kurator utworzonej testamentem z dnia 12 września 1895 r przez właściciela Osięcin i sąsiednich majątków Józefa hr. Skarbka Wieczystej Fundacji Dobroczynnej Józefa i Karoliny z Popławskich hr. Skarbków.

Na pierwszego Kuratora Fundacji Józef Skarbek wyznaczył swojego szwagra Jana Pawła Łuszczewskiego mieszkającego w swoich dobrach Pęcice lub w Warszawie. Na drugiego Kuratora (następcę) wyznaczył jego przybranego syna Antoniego Marsylskiego Łuszczewskiego mieszkającego w dobrach Pęcice, pow. warszawski.

Antoni Marylski urodził się w 1865 r. jako jedyne dziecko sześćdziesięcioletniego już Eustachego Marsylskiego i jego trzeciej, młodziutkiej i słynącej z piękności żony Ludgardy z Pruszyńskich. Po śmierci jego rodziców został usynowiony przez bezdzietnego sąsiada Jana Pawła Łuszczewskiego. Antoni Marylski do swojego rodowego nazwiska dołączył nazwisko przybranych rodziców oraz odziedziczył też ich dobra Pęcice z folwarkiem Chlebów. Antoni Marylski-Łuszczewski poślubił Wandę Kozakowską, dziedziczkę z Ukrainy, z którą miał czterech synów: Wojciecha, Janusza, Antoniego i Edwarda.

Funkcję kuratora Fundacji J. i K. hr. Skarbków Antoni Marylski-Łuszczewski objął po swoim przybranym ojcu Janie Pawle Łuszczewskim i pełnił ją do 1930 r. Antoni Ostoja Marylski-Łuszczewski, był posłem na Sejm Rzeczypospolitej i  prezesem wielu organizacji rolniczych i narodowych.

 

Źródła:

xxx – Tablica na prawym filarze chóru w kościele parafialnym w Osięcinach.

xxx – Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, Wydział Społeczno Administracyjny, Odpis testamentu Józefa Skarbka, sygn. 161.

xxx – J. Moskwa, Antoni Marylski i Laski, Kraków 1985.

 

 

Jan Cybertowicz