Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Patroni Gminy Osięciny

Jego Ekscelencja

Ksiądz Biskup Włocławski

Dr Wiesław Alojzy Mering

we Włocławku

Wypełniając wolę wspólnoty samorządowej i mieszkańców, prosimy Waszą Ekscelencję o wyjednanie w Stolicy Apostolskiej imienia Błogosławionych Ks. Kan. Wincentego Matuszewskiego i Ks. Józefa Kurzawy, Kapłanów Eucharystii i Solidarności Kapłańskiej, na patronów Gminy Osięciny. – pobierz


Uchwała Nr VII/39/2007
Rady Gminy Osięciny
z dnia 26 kwietnia 2007 roku

w sprawie ustanowienia Błogosławionych Księży, Ks. Wincentego Matuszewskiego i Ks. Józefa Kurzawy Patronami Gminy Osięciny – pobierz


Poświęcenie obrazów Patronów Gminy Osięciny i Sali Obrad

Dziś jesteśmy świadkami wyjątkowej uroczystości. W 10 rocznicę wyniesienia naszych Księży Męczenników na Ołtarze, Ordynariusz Diecezji Włocławskiej J. E. ks. Biskup Wiesław Mering dokonał poświęcenia wizerunków Patronów naszej Gminy, namalowanych przez artystę malarza Piotra Będkowskiego i sali obrad Rady Gminy, w której zostały umieszczone. Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień pozostanie w pamięci mieszkańców naszej Gminy przez następne lata i zapisze się złotymi zgłoskami w naszej historii.


/Jerzy Izydorski/
pobierz list

Skip to content