Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Bardzo ciekawe historie

Stefan Mantaj przykład zbrodni katyńskiej

W kampanii przeciw Polsce po 17 września 1939 r. Armia Czerwona wzięla do niewoli ponad 220 tysięcy polskich jeńców, w tym ok.15 tysięcy oficerow i ok.200 tysięcy podoficerow i szeregowcow…

czytaj więcej

 


Bitwa pod Osięcinami 10 września 1939 r.

W kampanii wrześniowej 1939 r. Osięciny znalazły się w strefie działań bojowych 15 DP (dywizji piechoty) i 27 DP wycofujących się przez teren Kujaw po klęsce w korytarzu gdańskim i po oddaniu Bydgoszczy.

Czytaj więcej

 


Spotkanie po latach

W dniu 21 lipca 2006 roku po 64 latach rozłąki doszło do spotkania braci Wacława i Mikołaja Chałupników.
Wacław Chałupnik urodził się 1922 roku we wsi Łubno gmina Dynów na Podkarpaciu. Był drugim dzieckiem z pięciorga dzieci Katarzyny i Damiana Chałupników.

Czytaj więcej

 

 

 


SKARBY W SADŁUŻKU

A na stodole sroka siada
I wysłuchuje co kto gada,
I wysłuchała, że w tym błocie
Leżą wielkie skarby, krocie!

Czytaj więcej


Jan Guzik

Wśród oficerów zamordowanych w ZSRR w 1940 r., a awansowanych pośmiertnie w dniu 11 listopada br. na wyższe stopnie znajduje się nasz krajan – kpt. aud. Jan Guzik. Syn Walentego i Marianny z Kiermaszów, urodził się 19 maja 1909 r. w Nagórkach.

Czytaj więcej

 


Stanisław Górecki
OSIĘCINY 1944/45
Warszawa, 2007
Na prawach rękopisu

Ossenholz, Kreis Hermannsbad – życie powszednie w 1944 r.

W czwartym roku okupacji Osięcinom zmieniono nazwę. Zniemczoną formę Osienciny Kreis (powiat) Nessau (Nieszawa) zastąpiła bardziej z niemiecka brzmiąca: Ossenholz. Zmieniono też powiat na Hermannsbad (Ciechocinek), w dodatku z siedzibą w Weichselstadt (Aleksandrów Kujawski).

Czytaj więcej


Losy Zagajewic

Nazywam się Marek Jerzy Brochocki i jestem synem ostatniej właścicielki majątku Zagajewice – Marii Brochockiej z domu Roman. Moja matka była dwukrotnie mężatką. Pierwszym jej mężem był Zygmunt Brochocki, syn Feliksa Brochockiego – budowniczego dworu.

Czytaj więcej

Skip to content