Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Zgłoś suszę rolniczą

Szanowni Rolnicy, Informujemy, że istnieje możliwość zgłaszania szkód rolniczych spowodowanych suszą za pomocą aplikacji "Susza". Uwaga: Tylko posiadacz gospodarstwa może zgłosić szkodę rolniczą. Wniosek zostanie rozpatrzony, jeśli będzie potwierdzony podpisem...

więcej komunikatów »

BORUCINIANKI – zespół śpiewaczy

Zespół Borucinianki powstał w roku 1984 na terenie wsi Borucinek. Inicjatorką powstania tego zespołu była p. Helena Ptaszyńska. Członkowie zespołu rekrutują się z Koła Gospodyń Wiejskich działających w Borucinku (jest to jedyny zespół wywodzący się tylko z jednej wsi ).
Cały zespół troskliwie pielęgnuje tradycje folklorystyczne Kujaw. W początkowym okresie istnienia w repertuarze zespołu oprócz pieśni, muzyki kujawskiej były także tańce ludowe.
 
Żródłem inspiracji twórczej dla zespołu były utwory Oskara Kolbega oraz pieśni pozyskiwane w wyniku samodzielnych poszukiwań przez członków zespołu.
Borucinianki występują w strojach kujawskich ( odświętny strój kobiecy to: czepiec zwany kapką, fartuch zdobiony białym haftem, bluzka biała dopasowana w tali z wykładanym kołnierzykiem i suto marszczonym ramieniem długiego wąskiego rękawa, spódnice wykonana z klinów, z przodu gładka, lekko poszerzana, z tyłu marszczona, obszyta u dołu szczoteczką, gorset, skórzane trzewiki; strój męski – szyty z sukna koloru granatowego lub chabrowego, ozdobi om pasem czerwonym, wyłogami z kolorowych sznurów, płócienna biała koszula, wstążka lub chusta czerwona wiązana pod szyją, na głowie czerwony pilśniowy kapelusz, na nogach wysokie buty z cholewami ). Stroje dla członków zespołu zakupiły z własnych środków Gminna Spółdzielnia oraz Bank Spółdzielczy w Osięcinach.

 

Zespół w czasie swojego istnienia przygotował 5 programów artystycznych (każdy składający się z 15 pieśni).Prezentują się z okazji Dożynek, państwowych i kościelnych świąt, uroczystości okazjonalnych.
 

Bardzo dobrze układa się współpraca z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie (uświetniają z powodzeniem występami “otwarte dni ODR”).Na uwagę zasługuje fakt, że członkinie zespołu na co dzień są gospodyniami wiejskimi, a mimo to znajdują czas by kultywować tradycje ludowe Kujaw. W zespole panuje znakomita atmosfera towarzysko rodzinna. Członkowie zespołu spotykają się ze sobą i współpracują nad nowym programem z potrzeby kontaktu i z poczucia swego rodzaju misji, że przekazują kulturę i sztukę swych przodków i prezentująją współczesnemu społeczeństwu. Widoczna jest radość z udziału w próbach i występach. Jest to gwarancją dalszego ich trwania i rozwoju.

Koło Gospodyń Wiejskich w Borucinku gm. Osięciny
KGW w Borucinku powstało w 1959 roku i istnieje do dnia dzisiejszego. Długa jest nasza działalność społeczna, jak również kulturowa. W roku 1984 powstał zespół folklorystyczny “Borucinianki”, którego założycielem była Pani Mirosława Benedykcińska. Zespół istnieje już 21 lat i uczestniczą w nim członkowie KGW. “Borucinianki” prowadził również, nieżyjący już dziś Pan Bolesław Głowacki, a obecnie naszym gronem kieruje Pan Adam Grabowski. Wspomaga nas też Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach.
                                                                                       Przew. Helena Ptaszyńska
Skip to content