KOMUNIKATY
Ostrzeżenie meteorologiczne – opady marznące
Ostrzeżenie meteorologiczne – intensywne opady śniegu
Przerwa w dostawie energii elektrycznej
W dniu 19.01.2021: w godz. 9.00 - 11.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej PILICHOWO 1, SZALONKI 1,2,3,4,5, Wiatraki, LEONOWO 1,2, BODZANÓWEK 1,2, WŁODZIMIERKA 1, KOŚCIELNA WIEŚ 5,7,8,9 w godz. 12:00 -...
1951-01-24
W dniu 24 stycznia 1951 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy poinformowało pismem Prezydium Rady Ministrów o przekazaniu resztówek wraz z zabudowaniami, powstałych w wyniku parcelacji majątków Samszyce, Bartłomiejowie i Wola Skarbkowa, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Osięcinach, a majątek Osięciny wraz z dworem, apteką i zabudowaniami przeszedł na własność Skarbu Państwa z przeznaczeniem dla ośrodka kultury rolnej w Osięcinach – (Państwowego Gospodarstwa Rolnego). Pismo to zawierało również sugestię zniesienia Fundacji. Prezydium Rady Ministrów Biuro Społeczno Administracyjne pismem z dnia 19 maja 1951 r. do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zakomunikowało: że restytuowanie fundacji jest bezprzedmiotowe, gdyż zadania, do których Fundacja Skarbków była powołana spełnia obecnie Państwo Ludowe. Wieczysta Fundacja Dobroczynna Józefa i Karoliny z Popławskich hr. Skarbków przestała istnieć.
Źródła:
xxx – Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, Wydział Społeczno Administracyjny, Odpis testamentu Józefa Skarbka, sygn. 161.
Jan Cybertowicz