Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 21.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 i 400 W dniu 23.09.2020  w godz. 8.00-11.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców...

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 15.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 Informacje o wyłączeniach w dostawie energii elektrycznej można śledzić na bieżąco klikając w logo ENERGA...

Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach /2

  Bydgoszcz, 20.08. 2020 r. CZK.6335.1.104.2020 Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach/2   Zjawisko: upały Stopień zagrożenia: 2 Obszar: dotyczy wszystkich powiatów. Ważność: od godz. 11:00 dnia 21.08.2020 do godz. 18:00 dnia 22.08.2020  Przebieg: Prognozuje się upały....

więcej komunikatów »

1974-03-10

Maj 27, 2020

Ks. Franciszek Buchalski urodził się w 1908 r. W latach 1934 – 1936 był  wikariuszem w parafii Osięciny, w latach 1936 – 1938 w parafii Słupca i od 1938 r. do wybuchu II wojny światowej był prefektem w Kaliszu. Po zakończeniu wojny w latach 1945 – 1947 był proboszczem w parafii Pamięcin, w latach 1947 do 1958 proboszczem w parafii Chełmce koło Kalisza i w latach 1958 do 1971 był proboszczem w parafii Raciążek. Zmarł jako emeryt w Ciechocinku w dniu 10 marca 1974 r.

 

Źródła:

xxx – Ład Boży, Nr 5/93, s. 7.

xxx – Porządek Służby Bożej Diecezji Włocławskiej 2007 – 2008, Włocławskie Wydawnictwo Diecezjalne, Włocławek 2007.

xxx – Parafia Opieki Matki Bożej w Osięcinach, Kronika Parafii Osięciny.

 

Jan Cybertowicz

 

 


Opis fotografii:

 

 

01.  Rok 1935. Koło Ministrantów jako Sekcja Krucjaty Eucharystycznej w Osięcinach. Zdjęcie zrobione na cmentarzu przykościelnym w Osięcinach. Na zdjęciu znajduje się ks. Franciszk Buchalski oraz miedzy innym ministranci: Stefan Lewandowski, Marian Dębiński, Lucek Skrzeczkowski, Jurek Malinowski, Jurek Czajkowski. Zdjęcie i opis Juliana Wysockiego, obecnie w zbiorach autora.

 


 

 

02.  Zdjęcie zrobione w dniu 20 marca 1935 r. przy plebani w Osięcinach. Na krześle siedzi ks. Wincenty Matuszewski a za nim w kapeluszu stoi ks. Franciszek Buchalski. Po bokach stoją misjonarze. Zdjęcie ze zbiorów autora.

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ:
Share on Facebook
Facebook