Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 21.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 i 400 W dniu 23.09.2020  w godz. 8.00-11.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców...

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 15.09.2020  w godz. 9.00-14.00 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców zasilanych ze stacji transformatorowej  UJMA MAŁA 1 obwód 200 Informacje o wyłączeniach w dostawie energii elektrycznej można śledzić na bieżąco klikając w logo ENERGA...

Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach /2

  Bydgoszcz, 20.08. 2020 r. CZK.6335.1.104.2020 Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach/2   Zjawisko: upały Stopień zagrożenia: 2 Obszar: dotyczy wszystkich powiatów. Ważność: od godz. 11:00 dnia 21.08.2020 do godz. 18:00 dnia 22.08.2020  Przebieg: Prognozuje się upały....

więcej komunikatów »

1994-06-19

Maj 27, 2020

W dniu 19 czerwca 1994 r. odbyły się   wybory do samorządów terytorialnych. W skład Rady Gminy Osięciny zostali wybrani:





























































































































1.


Jerzy Błaszczyk




Nagórki


2.


Ireneusz Burmistrzak




Witoldowo


3.


Jerzy Bykowski




Borucinek


4.


Andrzej Chełminiak




Osięciny


5.


Roman Chenc




Osięciny


6.


Ryszard Ciesielski




Kościelna Wieś


7.


Jan Cybertowicz




Osięciny


8.


Piotr Cybulski




Osięciny


9.


Waldemar Drążkiewicz




Lekarzewice


10.


Stanisław Dybowski




Zielińsk


11.


Jerzy Izydorski




Osięciny


12.


Janusz Jakubowski




Zagajewwice


13.


Jerzy Małkowski




Sęczkowo


14.


Stefan Mierzejewski




Borucin


15.


Jan Nocoń




Osięciny


16.


Wiesław Olczak




Szalonki


17.


Zenon Paliwoda




Osięciny


18.


Stanisław Sobczyński




Bełszewo


19.


Janusz Zaremba




Wola Skarbkowa


20.


Krzysztof Żurański




Samszyce


            W dniu 4 lipca 1994 r. odbyła się pierwsza Sesja II kadencji Rady Gminy. Na przewodniczącego Rady został ponownie wybrany Janusz Zaremba a na zastępcę przewodniczącego, również ponownie, Zenon Paliwoda. Wójtem Gminy ponownie został Jerzy Izydorski a jego zastępcą Krzysztof Żurański. Wybrano również Zarząd Gminy w składzie: Jerzy Izydorski – wójt, jako przewodniczący Zarządu, Krzysztof Żurański – zastępca wójta, jako zastępca przewodniczącego oraz radni jako członkowie Zarządu: Janusz Zaremba – przewodniczący Rady, Stanisław Dybowski, Jerzy Bykowski, Waldemar Drążkiewicz i Andrzej Chełminiak.

 

 

Źródło:

xxx – Bieżąca dokumentacja Urzędu Gminy Osięciny.

 

Jan Cybertowicz

 

Opis fotografii:

01. Rada Gminy Osięciny – II kadencja od 19 czerwca 1994 r. Zdjęcie zrobione po Sesji w dniu 22 czerwca 1995 r. Siedzą od lewej: 1. Waldemar Drążkiewicz, 2. Stanisław Dybowski, 3. Jerzy Izydorski, 4. Janusz Zaremba, 5. Krzysztof Żurański, 6. Jerzy Bykowski, 7. Andrzej Chełminiak. Stoją od lewej: 1. Piotr Cybulski, 2. Ireneusz Burmistrzak, 3. Jan Nocoń, 4. Jan Cybertowicz, 5. Wiesław Olczak, 6. Bożena Henc – skarbnik gminy, 7. Stanisław Sobczyński, 8. Stefan Mierzejewski, 9. Roman Chenc, 10. Zenon Paliwowa, 11. Janusz Jakubowski, 12. Jerzy Błaszczyk, 13. Ryszard Ciesielski. Fot. Maciej Maciejewski.