Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

120 lat OSP w Osięcinach

Paź 7, 2020 | Aktualności

120-lecie OSPW dniu 3 października 2020r. odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla jednostki OSP w Osięcinach.

Podczas uroczystości głos zabrał Grzegorz Piasecki – wicestarosta powiatu radziejowskiego i odczytał list Pani Anny Gembickiej – wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Głos zabrali również:

  • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie
  • Pan Roman Szczerbiak – Prezes Zarządu Powiatowego OSP w Radziejowie
  • Jerzy Izydorski – Wójt Gminy Osięciny

Nowy samochód strażacki poświęcił proboszcz tutejszej parafii Osięciny – ks. Piotr Dziurdziński.

Zakup samochodu był możliwy dzięki wsparciu w postaci udzielonej dotacji w wysokości 560 tyś zł z budżetu Państwa oraz 240 tyś zł z budżetu Gminy Osięciny.

Starania Samorządu Gminy Osięciny na zakup nowego samochodu strażackiego poparli Pani Anna Gembicka i Pan Grzegorz Piasecki. Za wsparcie tej inicjatywy podziękował Wójt Gminy Osięciny oraz Strażacy z jednostki OSP Osięciny.

DOC071020

 

Poniżej fotorelacja z uroczystości

 

 

Skip to content