Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

logo-granty

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż aplikacja Gminy Osięciny o powierzenie grantu w konkursie Granty PPGR została zaakceptowana. Obecnie czekamy na dalsze instrukcje ze strony operatora konkursu. Jednocześnie informujemy, iż wysokość dofinansowania jakie otrzyma nasza gmina wyniesie 668 800,00 zł, co pozwoli na sfinansowanie sprzętu komputerowego dla wszystkich tych, którzy złożyli stosowny wniosek w wymaganym terminie. O dalszych krokach postępowania w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

UG Osięciny

Skip to content