Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Boże Narodzenie 2021

Gru 22, 2021 | Aktualności

,,Nie było miejsca dla Ciebie,
w Betlejem w żadnej gospodzie,
I narodziłeś się Jezu,
W stajni w ubóstwie i chłodzie…”
 
      Boże Narodzenie niesie z sobą wielką radość i nadzieję, ale jest także wezwaniem do zadumy. Przeżywamy kolejny trudny rok. Od dwóch lat nie możemy spotkać się ze wszystkimi na uroczystości wigilijnej. Zawsze jednak wracamy do chwil, kiedy mogliśmy w naszej społeczności szkolnej przełamać się opłatkiem, zobaczyć przygotowaną jasełkę i poczuć atmosferę świąt, aby później te chwile przenieść do rodzinnych domów. Czas pandemii sprawił, że nie wiemy co przyniesie kolejny dzień.
      Na tegoroczne święta zaplanowane było również piękne przedstawienie bożonarodzeniowe, jednakże choroby i kwarantanny zmieniły nasze plany. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa postanowiono, że wydarzenia nocy betlejemskiej przyjmą formę inną niż dotychczas.
Uczniowie z klasy V i VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pocierzynie i w Kościelnej Wsi, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Olszty-Zielińskiej i Pana Tomasza Zielińskiego, postanowili wprowadzić wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, ukazując ich głębię. Młodzi aktorzy przedstawili kadr z Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa.
      Serdeczne podziękowania dla aktorów i nauczycieli biorących udział w przygotowaniach tej pięknej sceny oraz wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia. Niech ono będzie dla nas przesłaniem i momentem zadumy nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne.
 
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
Anna Rosińska
 
Zapraszamy do obejrzenia filmu: https://youtu.be/ykObchI7C10
 
Skip to content