Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

Delegacja gminy upamiętniła 80 rocznicę zagłady Żydów z Osięcin

Kwi 26, 2022 | Aktualności

W związku z 80 rocznicą wywózki ok. 300 Żydów z Osięcin do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, placówek oświatowych i zaproszeni goście upamiętnili ofiary poprzez wizytę w Muzeum -Miejscu Pamięci oraz złożenie kwiatów pod tabliczką im poświęconą przy Ścianie Pamięci w Lesie Rzuchowskim.

Źródło: UG Osięciny

Skip to content