Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Zgłoś suszę rolniczą

Szanowni Rolnicy, Informujemy, że istnieje możliwość zgłaszania szkód rolniczych spowodowanych suszą za pomocą aplikacji "Susza". Uwaga: Tylko posiadacz gospodarstwa może zgłosić szkodę rolniczą. Wniosek zostanie rozpatrzony, jeśli będzie potwierdzony podpisem...

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Polski Ład

W dniu wczorajszym ogłoszona została lista gmin, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Gmina Osięciny otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 4 000 000,00 zł.

W ramach otrzymanych środków zrealizowane zostanie zadanie pod nazwą: Budowa nowej stacji uzdatnia wody o wydajności 120 m3 /h w miejscowości Osięciny.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano: budowę budynku stacji uzdatniania wody, wyposażenie technologiczne wraz z instalacją elektryczną i sterowania oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Cieszymy się bardzo z przyznanej kwoty umożliwiającej realizację kolejnych zadań inwestycyjnych w naszej Gminie.

Skip to content