Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Zgłoś suszę rolniczą

Szanowni Rolnicy, Informujemy, że istnieje możliwość zgłaszania szkód rolniczych spowodowanych suszą za pomocą aplikacji "Susza". Uwaga: Tylko posiadacz gospodarstwa może zgłosić szkodę rolniczą. Wniosek zostanie rozpatrzony, jeśli będzie potwierdzony podpisem...

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

W dniu 21 grudnia 2020r. w Delegaturze Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Przewodniczący Rady Gminy Osięciny – Ryszard Błaszczyk odebrał promesę dla Gminy Osięciny z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dzięki intensywnym staraniom Wójta Gminy Pana Jerzego Izydorskiego zostały przyznane środki w wysokości 2 mln zł,  które przeznaczone zostaną na budowę nowej stacji uzdatniania wody o wydajności 120m3/h  w miejscowości Osięciny.

      W ramach przedsięwzięcia przewidziano: budowę budynku stacji uzdatniania wody, wyposażenie technologiczne wraz z instalacją elektryczną i sterowania oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Realizacja projektu w znaczącym stopniu poprawi jakość dostarczanej wody, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na życie i  zdrowie mieszkańców gminy.

      Inwestycja będzie realizowana w 2022 r. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej.

Lista jednostek, które otrzymały wsparcie dostępna  się pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/ponad-500-milionow-dla-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego-w-ramach-rzadowego-funduszu-inwestycji-lokalnych

Pełna lista zadań sfinansowanych z części konkursowej dla województwa kujawsko – pomorskiego

 

 

Skip to content