Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Dzień Edukacji Narodowej

Paź 14, 2021 | Aktualności

Szacunek oddany nauczycielom

jest miarą oświaty narodu

Im więcej jest naród oświecony

Tym więcej ceni tych, którzy mu światło przynoszą”

/-/E. Orzeszkowa

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Obsługi oraz Emerytowanemu Gronu Pedagogicznemu pełne szacunku i uznania podziękowania za ogromny wysiłek i oddanie w kształtowaniu i wychowaniu dzieci i młodzieży.

Niech nie tylko w tym dniu, ale i w codziennych działaniach marzenia i pomysły stają się szkolną rzeczywistością.

Pomimo funkcjonowania w rzeczywistości z dystansem społecznym, podejmowanym w trosce o zdrowie swoje i innych, życzę Państwu uśmiechu, który otwiera serce, wytrwałości w pełnieniu swojej misji, aby to, co robicie zawsze przynosiło najszlachetniejsze owoce a radość i satysfakcja z wykonywanej pracy była źródłem społecznego uznania.

 

Przewodniczący Rady Gminy Osięciny 

Wójt Gminy Osięciny 
Skip to content