Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ostrzeżenie meteorologiczne – burze z gradem

Ostrzeżenia meteorologiczne: Burze z gradem stopień: 2 prawd. 80% Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad. Uwagi:...

więcej komunikatów »

Szacunek oddany nauczycielom

jest miarą oświaty narodu

Im więcej jest naród oświecony

Tym więcej ceni tych, którzy mu światło przynoszą”

/-/E. Orzeszkowa

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Obsługi oraz Emerytowanemu Gronu Pedagogicznemu pełne szacunku i uznania podziękowania za ogromny wysiłek i oddanie w kształtowaniu i wychowaniu dzieci i młodzieży.

Niech nie tylko w tym dniu, ale i w codziennych działaniach marzenia i pomysły stają się szkolną rzeczywistością.

Pomimo funkcjonowania w rzeczywistości z dystansem społecznym, podejmowanym w trosce o zdrowie swoje i innych, życzę Państwu uśmiechu, który otwiera serce, wytrwałości w pełnieniu swojej misji, aby to, co robicie zawsze przynosiło najszlachetniejsze owoce a radość i satysfakcja z wykonywanej pracy była źródłem społecznego uznania.

 

Przewodniczący Rady Gminy Osięciny 

Wójt Gminy Osięciny 
Skip to content