Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa o wybitnych osiągnięciach mieszkańca naszej gminy – Piotra Paczkowskiego z Osięcin.

Piotr Paczkowski jest absolwentem LZK we Włocławku, który został finalistą IX edycji Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent”.

Fundacja „Zawsze Warto” i Centralna Komisja Egzaminacyjna co roku wybierają maturzystów z najlepszymi wynikami w kraju. Celem projektu „Matura na sto procent” jest także propagowanie wśród ludzi młodych chęci do samorozwoju i poszerzania zasobu wiedzy. Finalistami wybranymi przez kapitułę projektu są uczniowie, którzy z każdego przedmiotu maturalnego uzyskali wynik co najmniej 90 procent.

W tym roku maturę w Polsce zadawało blisko 270 tysięcy uczniów. W tegorocznej edycji projektu spośród zdających egzaminy maturalne wyłoniono 95 najlepszych.

Wśród finalistów znalazł się maturzysta będący mieszkańcem gminy Osięciny Piotr Paczkowski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Cieszymy się bardzo z osiągnięć i ambicji naszego mieszkańca, gratulujemy tak wielu sukcesów i życzymy powodzenia.

Skip to content