Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Urząd Gminy Osięciny informuje, że zgodnie z umową od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 roku odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy Osięciny odbiera firma:

Zakład Gospodarki Komunalnej GRONEKO Sp. z o.o.

Mikorzyn 19

87-732 Lubanie

Centrala firmy   (54) 251-33-59

Harmonogramy odbioru odpadów dostarczane są przez firmę.  Ponadto od dnia 30.12.2021 r. dostępne są na stronie urzędu gminy w aktualnościach i facebook oraz w zakładce „Segregujemy śmieci”.

UG Osięciny

Aneta Kwiatkowska

Skip to content