Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Informacja o XL Sesji Rady Gminy

Lip 5, 2022 | Aktualności

Informuję, że obrady XL Sesji Rady Gminy Osięciny odbędą się 08 lipca 2022 roku o godzinie 10.00 w Sali obrad Urzędu Gminy w Osięcinach.

Porządek obrad:

1. Otwarcie obrad i stwierdzenie kworum.

2. Przedstawienie porządku.

3. Przyjęcie protokołu z obrad XXXIX Sesji Rady Gminy.

4. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora

    Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osięcinach.

5. Zakończenie.

Skip to content