Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1939-09-04

Maj 27, 2020

W dniu 4 września 1939 r., w pierwszy poniedziałek miesiąca przypadł w Osięcinach jarmark. Mimo wojny jarmark był ogromny. Cały plac targowy oraz Plac Gen. Hallera i plac Wolności zastawiony był wozami konnym jak również sprzedającymi i kupującymi. To ogromne zbiorowisko ludzi mogło spowodować bombardowanie lotnicze, tym bardziej, że około południa na dość dużej wysokości nad Osięcinami przeleciały z głuchym pomrukiem niemieckie samoloty. Dlatego policja bardzo energiczne rozpędzała to zbiorowisko furmanek, handlarzy i kupujących co w końcu się udało.

 


Źródło:

xxx – S. Górecki, Osięciny, wrzesień 1939, Zeszyty Historyczno – Literackie, z. 3, Osięciny 1994.

 Jan Cybertowicz

Skip to content