Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1945-01-16

Maj 27, 2020

W ostatnie dni 1944 r. i pierwsze 1945 r. było w Osięcinach zupełnie spokojnie, ale już 16 stycznia 1945 r. Niemcy wszystkich mężczyzn (Polaków) zdolnych do pracy skierowali do budowy okopów koło Borucinka. Mróz był jednak tak duży, że ziemia zmarznięta była na kamień, przy tym brakowało odpowiednich narzędzi, więc efekty tej pracy były małe i następnego dnia roboty przerwano.


 

Źródła:

xxx – S. Górecki, Osięciny, styczeń 1945, Zeszyty Historyczno – Literackie, z. 4, Osięciny 1995, s. 14-15.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content