Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1963-11-01

Maj 27, 2020

Przy Szkole Podstawowej w Kościelnej Wsi z dniem 1 listopada 1963 r. Wydział Oświaty w Radziejowie zorganizował Szkołę Przysposobienia Rolniczego. Przedmiotów ogólnokształcących uczyli nauczyciele z miejscowej szkoły podstawowej a przedmioty zawodowe inż. rolnik Reszko. Kierownikiem tej szkoły był kierownik Szkoły Podstawowej Czesław Andrzejewski. Do Szkoły Przysposobienia Rolniczego przyjmowani byli absolwenci szkoły podstawowej. Nauka w szkole trwała dwa lata. W pierwszym roku zgłosiło się 46 kandydatów a ukończyło 32.

 Źródła:

xxx – Kronika Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi.

 


Jan Cybertowicz

Skip to content