Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1968-05-09

Maj 27, 2020

W dniu 9 maja 1968 r. Szkoła Podstawowa w Osięcinach za przyjęcie patronatu i stałej opieki nad pomnikiem poległych żołnierzy znajdującym się na cmentarzu w Osięcinach otrzymała aktem nadania Wojewódzkiego Obywatelskiego Komitetu Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa tytuł Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.


 

Źródło:

xxx – Kronika Szkoły Podstawowej w Osięcinach.

 

Jan Cybertowicz

 

Opis fotografii:
  1. Pomnik poległych żołnierzy w 1939 r. na cmentarzu w Osięcinach. Przy podstawie pomnika zamontowana tablica informująca przyznanie Szkole Podstawowej w Osięcinach tytułu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Foto Jan Cybertowicz – 31.XII.2008 r.Skip to content