Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1979-03-13

Maj 27, 2020

W dniu 13 marca 1979 r. z wizytą na terenie województwa włocławskiego był członek Biura Politycznego KC PZPR, premier Piotr Jaroszewicz. Po Włocławku następnym etapem jego wizyty był powiat radziejowski. W dniu tym odwiedził też Osięciny, a celem jego wizyty było wielozakładowe przedsiębiorstwo państwowych gospodarstw rolnych (PPGR) w Osięcinach zaliczane do krajowej czołówki a specjalizujące się w produkcji wysoko kwalifikowanego ziarna siewnego oraz hodowli bydła mlecznego. Premier wziął udział w konferencji samorządu robotniczego PPGR, a także odbył przed Urzędem Gminy kilkuminutowe spotkanie z mieszkańcami Osięcin.


 

Źródła:

xxx – Trybuna Ludu z dnia 14 marca 1979 r.

 Jan Cybertowicz

Skip to content