Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Kolejne dofinansowanie dla Gminy Osięciny

Gru 21, 2020 | Aktualności

Nasza Gmina pozyskała kolejne dofinansowanie w wysokości 61.691,00 zł ze środków pochodzących z Funduszu Dróg Samorządowych dla zadania pod nazwą;: Przebudowa drogi gminnej  nr 180309 C Osłonki – Redecz Krukowy na odcinku o długości 1 km.  W dniu  18.12.2020 r. została podpisana umowa z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim  o udzielenie w/wymienionego dofinansowania. Zadanie zostało zrealizowane i całkowity koszt to: 82.255,88 zł. Poziom dofinansowania stanowi  75% wartości kosztów kwalifikowalnych.

 

                                                                                              Monika Fabisiak

Skip to content