Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Kolejny etap cyfryzacji gminy Osięciny

Wrz 12, 2022 | Aktualności

W związku planowanych ogłoszeniem przetargu na wykonie sieci światłowodowej z dostępem do internetu na terenie Gminy Osięciny istnieje możliwość indywidualnego zgłoszenia na usługę dostępu do szerokopasmowego internetu pod adresem wybierając w prawym górnym rogu wyszukiwarki przycisk „Zgłoś popyt”:

https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

Zapotrzebowanie należy zgłaszać do końca września bieżącego roku ze względu na trwające prace projektowe.

Planowane zakończenie inwestycji to rok 2024.

Skip to content