Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

konkurs_plakat

Zdjęcie 1 z 1

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z terenu gminy Osięciny,  w wieku od 6 do 15 lat do udziału w konkursie plastycznym pn. Czyste powietrze w gminie Osięciny.

Tematyka konkursu obejmuje następujące zagadnienia: Czyste powietrze, jak walczyć ze smogiem? Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza i co my jako mieszkańcy możemy z tym zrobić? To priorytety aby nasza planeta, nasza gmina w przyszłości była dobrym i czystym miejscem do życia.

Prace plastyczne w formacie poziomym A3 (praca 2D – płaska) wykonane dowolną techniką (rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, itp. można przesyłać do Urzędu Gminy w Osięcinach do 4.11.2022r.

Najlepsze prace zostaną umieszczone w kalendarzu wydawanym przez Urząd Gminy w Osięcinach, a laureaci otrzymają nagrody rzeczowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

 

 

Regulamin_konkursu_Czyste powietrze w gminie Osięciny – pobierz

Zarządzenie – pobierz

Skip to content