Skip to content
Życzenia świąteczne Boże Narodzenie 2024bis

Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

Kujawioki

Zespół folklorystyczny „Kujawioki” powstał w 1989 r. Jest zespołem taneczno – śpiewającym. Bazą lokalową zespołu jest Gminny Ośrodek Kultury. W swoim repertuarze ma ponad 100 piosenek związanych z folklorem Kujaw i nie tylko. Zespół od zawsze współpracuje z Ochotnicza Strażą Pożarną, ponieważ wśród członków zespołu są druhny i druhowie strażacy. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie, np.: wielokrotny laureat festiwali w Ciechocinku, udział w dożynkach prezydenckich – Spała 2001, festynach, jarmarkach Dominikańskich w Gdańsku, przegląd kapel itp.

Zespół współpracuje ze szkołami w gminie i w powiecie, np.: lekcje z wykładem członków zespołu, Dzień Babci i Dziadka, zwyczaje wielkanocne; prezentacje pieśni i obrzędów zapustnych w Zespole Szkół Rolniczych CKU Przemyska i Centrum Edukacyjne „Oświata” w Radziejowie.
Zespół swoją działalnością pielęgnuje, odtwarza i przekazuje młodym tradycje, zwyczaje i obrzędy folkloru Kujaw.

Tradycją zespołu jest coroczne chodzenie z kozą. Zespół jest znany również poza granicami kraju: Francja, Białoruś i 2-krotnie Niemcy. Wydał kasetę i płytę, występował w programach telewizyjnych. Kierownikiem zespołu od powstania do dziś jest Zenon Paliwoda.