Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Laboratoria cyfrowe dla Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi

Paź 6, 2020 | Aktualności

W dniu 6 października 2020r. Gmina Osięciny zawarła umowę z firmą Korneliusz Szcześniak Serwis Komputerowy z Włocławka na dostarczenie i montaż laboratoriów cyfrowych składających się z:

  • 3 szt. monitorów interaktywnych Avtek Touchscreen 5 Lite 65″
  • 8 szt. Einstein Tablet +3
  • 10 szt. pakietów czujników Biologia+, Fizyka+, Chemia+

Środki na zakup sprzętu pochodzą z rezerwy subwencji oświatowej, które na wniosek Wójta Gminy Osięciny zostały przekazane Gminie Osięciny w wysokości 60 tyś zł.

 

 

Skip to content