Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Z wielką przyjemnością informujemy, iż w dniu 14.01.2022 r. podczas V Zjazdu Oddziału powiatowego ZOSP PR w Radziejowie, Złotym Znakiem Związku OSP RP, czyli najwyższym strażackim wyróżnieniem uhonorowano druha Romana Chenca – Naczelnika OSP Osięciny, Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa obdarowano dh Bartosza Rakowskiego, przedsiębiorcę z Osięcin. Natomiast Zenon Paliwoda z Osięcin otrzymał Certyfikat potwierdzający wpis do księgi honorowej OSP województwa Kuj.-Pomorskiego.

Składamy wyrazy uznania oraz życzymy dalszego rozwoju i sukcesów.

 

Z-ca Wójta

mgr Monika Fabisiak

Skip to content