Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Niecodzienny Jubileusz 100 – lecia urodzin w gminie Osięciny

Kwi 4, 2023 | Aktualności

Tak wzniosła i wyjątkowa chwila nie zdarza się często w naszej gminie. W dniu 30 marca 2023 roku p. Stanisława Woźniak obchodziła 100 – lecie urodzin. Zastępca Wójta Gminy Osięciny p. Marek Roszak wraz z p. Renatą Zdzichowską – Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Osięcinach oraz Przewodniczącym Rady Gminy Osięciny p. Ryszardem Błaszczykiem złożyli życzenia urodzinowe dostojnej Jubilatce.

Stanisława Woźniak, z domu Zielińska, urodziła się 30 marca 1923 r. w Woli Skarbkowej. Pochodzi z wielodzietnej rodziny – miała cztery siostry i trzech braci. Jej młodość przypadała na czasy II wojny światowej, bowiem miała 16 lat gdy wybuchła wojna. Zaraz po wojnie wyszła za mąż za Bernarda Woźniaka i wspólnie zamieszkali we wsi Bartłomiejowice. Stanisława wraz z mężem prowadziła nieduże gospodarstwo rolne. Ciężko pracowała, aby utrzymać rodzinę. Wychowała dwie córki i doczekała się 7 wnuków, 11 prawnuków i 4 praprawnuków.        

Dar, którego Jubilatka doświadcza jest skarbnicą i drogocennym dziedzictwem dla naszych pokoleń, a szczególną wartość stanowi dla najbliższych  sobie osób. Zastępca Wójta Gminy Osięciny p. Marek Roszak podziękował za wszelkie trudy i owoce minionych 100 lat, a przede wszystkim złożył najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, spokoju,  z uśmiechem i pogodą ducha w klimacie wdzięczności, szacunku i życzliwości otoczenia na dalsze długie lata życia.

Skip to content