Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Zgłoś suszę rolniczą

Szanowni Rolnicy, Informujemy, że istnieje możliwość zgłaszania szkód rolniczych spowodowanych suszą za pomocą aplikacji "Susza". Uwaga: Tylko posiadacz gospodarstwa może zgłosić szkodę rolniczą. Wniosek zostanie rozpatrzony, jeśli będzie potwierdzony podpisem...

więcej komunikatów »

W dniu 1 sierpnia  2024 r. Zarządzeniem Nr 21/2024 Wójta Gminy Osięciny z dnia 31 lipca 2024 r. został wprowadzony nowy Regulamin korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców Gminy Osięciny (zarządzenie).

Ważna zmiana:

  • Odpady dostarczone przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych przyjmowane są, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby dostarczającej odpady komunalne wraz z oświadczeniem o pochodzeniu odpadów, którego wzór stanowi załącznik Nr 1 do ww. regulaminu (plik do pobrania) i rachunku potwierdzającego dokonanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

  • W przypadku zlecenia transportu odpadów innej osobie, osoba transportująca odpady komunalne nie będąca jednocześnie właścicielem odpadów komunalnych zobowiązana jest do okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz złożenia oświadczenia wytwórcy odpadów, którego wzór stanowi załącznik Nr 1 do ww. regulaminu (plik do pobrania). Jednak w tym przypadku konieczne jest wypełnienie przez wytwórcę odpadów stosownego UPOWAŻNIENIA (plik do pobrania).

 

Należy przypomnieć, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w którym odpady są tymczasowo magazynowane, a nie „wysypiskiem”.

PSZOK stanowi uzupełnienie systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku  w gminach. Jest to specjalistycznie przygotowane miejsce do przechowywania odpadów zbieranych w sposób selektywny do czasu przekazania ich do instalacji.

Właściciele nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Osięciny, którzy mają złożone deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mają prawo oddać odpady bezpłatnie w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Odpady przyjmowane będą  zgodnie z aktualnym Regulaminem korzystania z PSZOK dla mieszkańców Gminie Osięciny  tylko i wyłącznie z gospodarstw domowych.

UWAGA: odpady komunalne pochodzące z prowadzenia działalności gospodarczej, czy działalności rolniczej nie są odpadem komunalnym pochodzącym z gospodarstwa domowego, w związku z czym takie odpady nie są przyjmowane przez Punkt. Przedsiębiorca, który generuje odpady komunalne pochodzące z działalności gospodarczej winien mieć zawartą umowę cywilno-prawną z uprawnionym podmiotem odbierającym odpady, wpisanym do Rejestru Działalności Regulowanej prowadzonym przez Wójta Gminy Osięciny.

 

 

Z up. Wójta

mgr Aneta Kwiatkowska

Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa

 

Skip to content