Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ogłoszenie Koła RSW Osięciny

Uwaga!  Od dnia 1 Kwietnia 2022 zapraszam po zimowej przerwie, Mieszkańców Gminy Osięciny posiadających Karty Wędkarskie, oraz Członków Koła RSW Osięciny, na połów sportowy, spławikowy do Bartłomiejowic.  Prosimy o stosowanie haczyków...

Ważny komunikat dla mieszkańców ul. Malinowej i ul. Olchowej

Urząd Gminy w Osięcinach zaprasza w dniu  7 marca na godzinę 16:00 mieszkańców i właścicieli działek przy ul. Olchowej i Malinowej na spotkanie z projektantem branży drogowej odnośnie konsultacji projektu zagospodarowania terenu dla zadania: "Przebudowa dróg...

więcej komunikatów »

Nowy radiowóz w radziejowskiej komendzie

Gru 31, 2020 | Aktualności

Dobra współpraca z samorządami zaowocowała nowym radiowozem dla dzielnicowych z Osięcin. Zakup został sfinansowany w połowie ze środków policyjnych, a drugą część dołożyło Starostwo Powiatowe w Radziejowie i gmina Osięciny.

 

W radziejowskiej komendzie Policji odbyło się przekazanie nowego radiowozu m-ki Kia Ceed. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią w uroczystości udział wzięli Komendant Powiatowy Policji w Radziejowie podinsp. Karol Konopacki, Starosta Radziejowski Pan Jarosław Kołtuniak oraz Przewodniczący Rady Gminy Osięciny Pan Ryszard Błaszczyk.

Samochód przed pierwszym patrolem poświęcił gwardian Klasztoru Ojców Franciszkanów w Radziejowie o. Krzysztof Tarnowski.

Oznakowana kia wykorzystywana będzie do codziennej służby przez dzielnicowych z Osięcin. Będzie umożliwiał szybkie i sprawne dotarcie do mieszkańców w sprawach przez nich zgłaszanych, co bezpośrednio przełoży się na poprawę bezpieczeństwa.

Zakup nowego radiowozu był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Starostwo Powiatowe w Radziejowie i gminę Osięciny. Pozostałą kwotę przekazano z budżetu Komendy Głównej Policji.

 

 

Źródło:KPP Radziejów

 

Skip to content