Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Akcja honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin

Klub honorowych dawców krwi "Strażak" organizuje w dniu 20 maja 2023r. w godzinach 10-16 na placu OSP-Osięciny akcje honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin Pani Marianny Lewandowskiej chorej na "Szpiczak Mnogi. Guz kręgosłupa szyjnego" Wszystkich ludzi...

więcej komunikatów »

Odbiór folii rolniczych

Lip 7, 2023 | Aktualności

Urząd Gminy w Osięcinach informuje, że Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe AG-PLAST Agnieszka Ogrodowska, ul. Fabryczna 9, 88-210 Dobre (wyłonione w drodze zapytania ofertowego) będzie odbierało folię rolniczą, siatkę i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag od rolników, którzy złożyli wniosek o odbiór tych odpadów.

Firma dzwoni lub wysyła wiadomość z informacją o terminie i miejscu odbioru odpadów.

 

mgr Aneta Kwiatkowska
Kierownik Referatu Ochrony
Środowiska i Rolnictwa

Skip to content