Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Odbiór końcowy remontu i termomodernizacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach.

W dniu 10.10.2023 roku dokonano odbioru inwestycji pn.: Modernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Osięciny. W ramach zadania wykonano ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z elewacją, wymianę drzwi zewnętrznych wraz z elewacją, orynnowanie, wymianę stolarki okiennej. Zakres projektu obejmował również   remonty pomieszczeń w tym : wykonanie tynków wewnętrznych, pomalowanie pomieszczeń wewnątrz budynku, wymianę parapetów wewnętrznych.

Całkowita wartość robót wyniosła 248.307,68 zł. Inwestycja w 100 % została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych skierowanych do gmin z przeznaczeniem na inwestycję realizowane  w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

Wykonawcą inwestycji był Zakład Ogólnobudowlany, Włodzimierz Walczak, 87-800 Włocławek.

Skip to content