Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »
[kalendarium]

Ogłoszenie Zarządu Koła RSW Osięciny

Lis 14, 2022 | Aktualności

„Sezon minął moi mili, czas byście posprzątali coście nabrudzili. Weźcie łopaty, grabie i graczki, prezes da do roboty jeszcze swe taczki. Karpie zabrane i dawno zjedzone, puszki, papierki pozostawione. Idzie już zima, najwyższa pora, zabrać swe śmieci znad jeziora. Wiaderka także przydać się mogą, wynosić śmieci do kosza pomogą”.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do Samszyc w dniu 27.11.2022 od godziny 10:00.

Zarząd Koła RSW Osięciny

Skip to content