Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

Jan Guzik

Wśród oficerów zamordowanych w ZSRR w 1940 r., a awansowanych pośmiertnie w dniu 11 listopada br. na wyższe stopnie znajduje się nasz krajan – kpt. aud. Jan Guzik. Syn Walentego i Marianny z Kiermaszów, urodził się 19 maja 1909 r. w Nagórkach. W czasie służby wojskowej ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim (1929) i Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Poznańskiego (1935). W 1936 r. został mianowany porucznikiem (służba stała) i przeniesiony do Wojskowej Prokuratury Okręgowej przy VII Okręgu Korpusu w Poznaniu. W 1939 r. dostał się do niewoli radzieckiej i został osadzony w obozie w Starobielsku, a następnie wiosną 1940 r. zamordowany wraz z innymi w ramach tzw. akcji katyńskiej. Pochowany jest na polskim cmentarzu wojennym w Charkowie. Kpt. Jan Guzik, wymieniony przez prezydenta RP w czasie niedawnych uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie, został pośmiertnie awansowany na stopień majora (na liście prezydenckiej znajduje się pod numerem 1172).

Skip to content