Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Piękny Jubileusz Złotych Godów

Cze 30, 2021 | Aktualności

„Podróżą każda miłość jest.”

W dniu 29 czerwca 2021 roku  Z-ca Wójta Gminy Osięciny Monika Fabisiak dokonał wręczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy medali parom małżeńskim, które obchodziły 50 – lecie pożycia małżeńskiego. Prezydent uhonorował 8 par.

Jubilaci otrzymali  medale od Prezydenta RP, drobne prezenty i listy gratulacyjne od Samorządu Gminy Osięciny oraz bukiet najwspanialszych życzeń, nieprzemijającej miłości i doczekania w szczęściu następnych Jubileuszy.

W związku z panującą pandemią koronawirusa (COVID-19) w tym roku Jubilaci nie mogli spotkać się wspólnie jak co roku w swoim gronie. Medale zostały wręczone indywidualnie w urzędzie lub w domach rodzinnych z zachowaniem  wszelkich przepisów bezpieczeństwa.

Renata Zdzichowska

 

Skip to content