Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »
29 stycznia 2023r. po raz trzydziesty pierwszy wybrzmiał Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem Chcemy wygrać z sepsą – żyj zdrowo w zdrowym świecie”. Przychód uzyskany podczas zbiórki przeznaczony będzie dla szpitali i uposaży je w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. 

W tym roku, po dwóch latach Wielki Finał przeprowadzony został ponownie w formie stacjonarnej w Ośrodku Kultury w Osięcinach. Od samego rana Nasi kochani wolontariusze kwestowali w Osięcinach, Kościelnej Wsi oraz Byczynie. Do GOK-u w godzinach popołudniowych spieszyli wszyscy mieszkańcy. Nasza sala widowiskowa pękała w szwach, tak licznie Nas było w tą niedzielę.

O godzinie 16:30 rozpoczęła się uroczystość, którą otworzył Piotr Zieliński. Tego roku parą prowadzącą licytacje przedmiotów byli Monika Wesołowska i Krzysztof Banasiak. Licytująca publiczność miała w czym wybierać, przedmioty ofiarowane przez darczyńców były niezwykłe i każdy licytowany gadżet znalazł swojego właściciela. Pomiędzy aukcjami prezentowały się zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury. Na deskach pojawili się:

  • wychowankowie tańca nowoczesnego pod opieką Katarzyny Puchalskiej
  • grupy mażoretek pod kierownictwem Jerzego Ferchowa
  • zespoły folklorystyczne „Kujawy Bachorne Nowe” oraz „Kujawioki”
  • grupy muzyczne „Powrót” i „Tomas”
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Państwa hojności podczas tegorocznej zbiórki. Dzięki dobroci serc mieszkańców z licytacji uzbieraliśmy zawrotną kwotę 8 960,00 zł.

Do naszego kwestowania, niezmiennie od wielu lat, przyłączyło się KGW „Polne Kwiaty” oraz Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie”, wspomagając zbiórkę pysznymi ciastami, pączkami oraz piernikowymi serduszkami. Koło Gospodyń Wiejskich z Kościelnej Wsi tego dnia zebrało 1 910,00 zł, a Stowarzyszenie dołożyło cegiełkę w postaci 1 136,00 zł. W całości ze słodkości uzbierano, aż 3 046,00 zł.

Łączna kwota jaką uzyskaliśmy dzięki Państwa hojności z przeprowadzonych aukcji przedmiotów, zakupu słodkości oraz darowizn przekazywanych do puszek wolontariuszy to suma 14 551,57 zł

Dziękujemy wszystkim darczyńcom przedmiotów licytowanych podczas 31 Wielkiego Finału. Gorące podziękowania dla: Jarosława Kołtuniaka, Jerzego Izydorskiego, Marka Roszaka, Jana Noconia, Piotra Lewandowskiego, Mariusza Krzemińskiego, Anieli Leszczyńskiej, Marcina Woźniaka, Władysława Małkowskiego, Agaty Kwiatkowskiej, Artura Ziółkowskiego, Agnieszki Waloszek i Fundacji Unitis Viribus, Bartosza Olszewskiego i Firmy Farm Pet Garden, Anny Sviridovej, Magdaleny Ileckiej i Przedszkola Mali Odkrywcy, Anny Kozłowskiej, Antoniego Choziaka, Romualda Słomczewskiego, Zakładu Transportu Handlu i Usług w Osięcinach, Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego Oddział Osięciny, Piotra Chojnowskiego, Klubu GKS Ziemowit, Regionalnego Stowarzyszenia Wędkarskiego w Osięcinach, Katarzyny Zamkowskiej, Rafała i Anny Matusiak, Ewy Uwarzyńskiej, Łukasza Łodygowskiego i Firmy ATUAL, Olgi Wymazały oraz Mariusza Ziółkowskiego.

Za zaangażowanie w zbiórkę w Osięcinach dziękujemy wolontariuszkom – Tatianie Ochocińskiej, Annie Domańskiej oraz Zuzannie Dzierżawskiej, Kołu Gospodyń Wiejskich „Polne Kwiaty” w Kościelnej Wsi, Stowarzyszeniu Kreatywnych Seniorów, Niepublicznej Szkole Podstawowej w Pocierzynie i w Kościelnej Wsi. Słowa uznania kierujemy także do wychowanków tańca nowoczesnego, mażoretek i ich instruktorów, grup muzycznych, zespołów folklorystycznych oraz prowadzących aukcje za wspólny Finał zagrany całym sercem. Dziękujemy załodze Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach za pracę włożoną w organizacje i przeprowadzenie 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wszystkim, który przyłączyli do akcji jeszcze raz DZIĘKUJEMY. Jesteście wielcy, spisaliście się na medal!

fot. GOK Osięciny

Skip to content