Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Postępowanie zakupowe nr 1/RPOZ/2023 w ramach zadania pn: „Remont konserwatorski wnętrza kościoła P.W. Opieki Matki Bożej w Osięcinach”

Gru 20, 2023 | Aktualności

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Opieki Matki Bożej w Osięcinach zaprasza do złożenia oferty na prace konserwatorskie w ramach zadnia pn: „Remont konserwatorski wnętrza kościoła P.W. Opieki Matki Bożej
w Osięcinach”

Ogłoszenie dostępne pod adresem:

http://bip.ug-osieciny.samorzady.pl/zamowienia,20_2-2023-12_69

Skip to content