Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze w Osięcinach

Wrz 19, 2022 | Aktualności

Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Osięciny wygrały wszystko co możliwe.

Na stadionie w Osięcinach odbyły się zawody sportowo-pożarnicze z udziałem najlepszych jednostek pożarniczych z powiatu radziejowskiego.

W kategorii seniorów:

I miejsce – OSP Ruszki

II miejsce – OSP Pilichowo

III miejsce – OSP Topólka

IV miejsce – OSP Byczyna

W kategorii młodzieżowej:

I miejsce – OSP Wola Skarbkowa

II miejsce – OSP Przemystka

Gratulujemy wyników.

Skip to content